Slnečné okuliare sa môžu stať spoľahlivou ochranou zraku predovšetkým počas letných mesiacov, pričom uplatnenie si nachádzajú aj pri šoférovaní či pri športových aktivitách. Navyše by vám mali slušať. Na čo sa ale konkrétne zamerať pri výbere?

young-woman-g8a8f7ca41_1280.jpg

Zvoľte vhodný UV filter

Základným parametrom pri výbere slnečných okuliarov by mal byť ich UV filter, ktorý chráni zrak pred ultrafialovým žiarením zo slnka, ktoré je pri dlhšom pôsobení škodlivé. Okuliare s kvalitným UV filtrom chránia proti dlhovlnnému (UVA) a stredovlnnému žiareniu (UVB). Existuje síce aj krátkovlnné (UVC) žiarenie, to však pri vstupe do atmosféry z väčšej časti zablokuje ozónová vrstva.

V každom prípade platí, že slnečné okuliare by mali mať hodnotu UV filtra minimálne 400. Na túto cifru sa teda zamerajte ako na prvý parameter. Zohľadniť by ste však mali aj skutočnosť, či má daný výrobok tzv. EEC štandard, ktorý vypovedá o schopnosti pohlcovať vyššie spomenuté UVA a UVB žiarenie.

Zamerajte sa na prítomnosť polarizačného filtra

Slnečné okuliare nechránia iba zrak pred škodlivým UV žiarením, ale môžu tiež prispieť k bezpečnosti cestnej premávky, pretože vodičom umožňujú pri prudkom slnku lepšie vidieť na cestu. Pokiaľ pritom chcete slnečné okuliare používať skutočne predovšetkým za volantom, mali by mať tzv. polarizačný filter, ktorý výrazne eliminuje odlesky. Dizajnovo sa pritom tieto produkty nijako nelíšia od ďalších okuliarov.

Sústreďte sa na materiál obrúčok a šošoviek

Pri výbere slnečných okuliarov by ste mali zohľadniť aj materiál obrúčok a šošoviek, ktorý môže mať vplyv na funkčnosť, ale aj na odolnosť, teda aj na dĺžku životnosti. Aké varianty máte k dispozícii?

 • Materiál obrúčok – obrúčky môžu byť predovšetkým plastové a kovové. Prvý variant je ľahký, ale menej odolný, pričom druhý má opačné vlastnosti. Existujú navyše aj okuliare s drevenými obrúčkami, ktoré si získavajú stále väčšiu popularitu.

 • Materiál šošoviek – k dispozícii máte plastové šošovky, ktoré sú ľahké a odolné voči rozbitiu, na druhú stranu majú horšie optické vlastnosti a dajú sa poškriabať. Šošovky zo skla je možné síce ľahšie rozbiť, ale majú výborné optické vlastnosti a zároveň sú odolné proti poškriabaniu.

Zohľadnite farbu skiel

Slnečné okuliare môžu mať rôznu farbu skiel, čo nemá vplyv iba na vizuálnu stránku, ale aj na praktické vlastnosti. Každá farba umožňuje iné videnie. Sivé a čierne sklá sú univerzálne. Znižujú intenzitu svetla, ale neskresľujú videnie, takže sa hodia prakticky na všetky aktivity. Čo ale ďalšie farby?

 • Hnedé sklá – zlepšujú kontrast a odporúčané sú osobám s krátkozrakosťou.

 • Žlté a oranžové sklá – často ich vidno pri športových okuliaroch, pretože pomáhajú napr. s viditeľnosťou na snehu.

 • Červené sklá – aj tento variant býva bežný pri športových okuliaroch, pričom sa hodia ako na sneh, tak aj k moru.

 • Modré sklá - môžu pomáhať pri ďalekozrakosti, ovplyvňujú však videnie, a tak nebývajú odporúčané vodičom.

 • Zelené sklá - znižujú jas, hodia sa teda na všetky outdoorové aktivity a navyše mávajú pozitívny vplyv na únavu očí.

3544-1692-2400.jpg

Zvážte nákup dioptrických slnečných okuliarov

Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky, nepredstavuje používanie slnečných okuliarov žiadny problém. Niektorí ľudia však kontaktné šošovky používať nechcú alebo nemôžu. V takom prípade je možné siahnuť po dioptrických slnečných okuliaroch, čo nie je nič iné ako slnečné okuliare s dioptrickými sklami. Tie chránia nielen pred pôsobením slnečných lúčov, ale zároveň budú slúžiť aj na korekciu problémov so zrakom. Doplňme, že v niektorých obchodoch nájdete aj špeciálne slnečné okuliare na čítanie.

Nepodceňujte rozmery slnečných okuliarov

Slnečné okuliare by vám pri nosení pochopiteľne mali dobre sedieť. Preto sa pri výbere zamerajte na ich rozmery. V tomto ohľade je možné spomenúť tri základné parametre, ktoré sú skutočne podstatné.

 • Dĺžka straníc - stranice pánskych okuliarov bývajú dlhšie ako okuliarov dámskych a tie sú zase dlhšie ako pri detských okuliaroch.

 • Šírka skla - ide o šírku v najširšom bode, pričom aj tento parameter môže byť dôležitý na to, aby vám slnečné okuliare dokonale padli.

 • Šírka nosníka – udáva vzdialenosť medzi jednotlivými sklami a obvykle sa pohybuje medzi 14 a 24 mm.

Berte do úvahy tvarovanie svojej tváre

Každý človek má charakteristickú tvár, ktorá ju robí jedinečnou. Pri nákupe slnečných okuliarov by ste sa mali sústrediť aj na jej tvar, ktorý je možné rozčleniť na štyri základné typy. Ktoré to sú?

 • Oválna tvár – osoby s takouto tvárou môžu siahnuť prakticky po akýchkoľvek okuliaroch a nemusia sa obávať ani experimentov.

 • Okrúhla tvár – vhodné môžu byť hranaté sklá (štvorcové aj obdĺžnikové), rovnako ako okuliare s úzkymi obrúčkami či úplne bez obrúčok.

 • Hranatá tvár – opäť sú vhodné úzke obrúčky či slnečné okuliare bez obrúčok, každopádne býva odporúčaný okrúhly či oválny tvar.

 • Tvár trojuholníkového tvaru – v tomto prípade by ste mali tiež zvoliť slnečné okuliare s oválnymi či okrúhlymi sklami.

Nepodceňujte dizajn slnečných okuliarov

Slnečné okuliare samozrejme nie sú iba ochranou proti UV žiareniu, ale aj výrazným módnym doplnkom. V tomto ohľade môžete zohľadniť farbu a tvar obrúčok. Ten môže byť nielen okrúhly, oválny, štvorcový či obdĺžnikový, ale aj špeciálny (napr. pilotský či tzv. cat eye). Vyberať je tiež vhodné podľa veku a pohlavia. Hoci existujú aj unisex varianty, niektoré slnečné okuliare sú vhodné pre ženy, ďalšie pre mužov, pričom pochopiteľne existujú aj rozmanité detské modely pre chlapcov a dievčatá.

teeth-g1bb854271_1280.jpg