Ray-Ban je ikonická značka okuliarov, ktorej počiatky siahajú už do prvej polovice 20. storočia. Pozrime sa teda do histórie týchto produktov, zamerajme sa na populárne modely, ale aj na skutočnosť, ako sa vyhnúť nákupu falzifikátov.

ray-ban-g3e79a00d9_1280.jpg

Krátky pohľad do histórie značky Ray-Ban

Ray-Ban je značka slnečných a dioptrických okuliarov zo Spojených štátov amerických. Stojí za ňou spoločnosť Bausch & Lomb, ktorá ju založila v roku 1937. Jej veľká popularita začala v 50. a 60. rokoch 20. storočia vďaka filmom „rebela“ Jamesa Deana, „krásnej“ Audrey Hepburn, ktorá mala na sebe model Wayfarer v snímke Raňajky u Tiffanyho (1961), prípadne vďaka Peterovi Fondovi, ktorý nosil modely Olympian I a II vo filme Bezstarostná jazda (1969), čo je dodnes kultový hit kinematografie.

Najväčšiu popularitu dosiahli okuliare Ray-Ban v 80. rokoch 20. storočia, a to predovšetkým vďaka filmu Top Gun (1986), v ktorom sa najviac preslávili tzv. „pilotky“, teda modely nazvané Aviator. Postupom času sa však ich obľuba začala opäť znižovať. Hoci to na prelome tisícročia zmenil ďalší film Matrix (1999), firma Bausch & Lomb značku v roku premiéry tohto filmu predala talianskej spoločnosti Luxottica, ktorá ju vlastní dodnes a svoj nákup s najväčšou pravdepodobnosťou neľutuje.

O okuliaroch Ray-Ban

Okuliare Ray-Ban si získali svoj ikonický status z mnohých dôvodov, nemôže za neho teda iba spojenie s kultovými filmami dejín kinematografie. Prečo sú produkty tejto značky také populárne?

  • Dlhodobo zaujímavý dizajn – populárne modely ako Wayfarer vyzerajú vizuálne zaujímavo a navyše sú nadčasové. Ostatne, práve tento model je obľúbený už vyše 70 rokov, takže ho s obľubou nosilo niekoľko generácií! Existujú však ešte staršie populárne modely (pozri nižšie).
  • Pestrá paleta farieb a tvarov – kým modely Wayfarer majú predovšetkým čierne obruby, ďalšie varianty okuliarov Ray-Ban majú rozličné farebné vyhotovenia. Jednotlivé produkty sa môžu odlišovať aj farbou skiel, takže sa hodia na najrôznejšie aktivity. Odlišné sú aj tvary, teda tieto okuliare sú vhodné pre všetky typy tvárí od oválnych cez okrúhle a hranaté po trojuholníkové.
  • Rozmanité typy rámov – pevné rámy okuliarov Ray-Ban môžu byť celorámové, ale existujú aj modely s poloobrubami, rovnako ako úplne bez rámov. Záleží teda iba od toho, akému variantu dávate pri dioptrických či slnečných okuliaroch prednosť.
  • Okuliare si môžete úplne prispôsobiť – na webových stránkach výrobcu máte možnosť si okuliare plne prispôsobiť vlastným požiadavkám. Okrem iného si môžete vybrať medzi konkrétnymi obrubami, šošovkami alebo gravírovaním.
  • Modely pre všetkých – k dispozícii máte unisex modely, ale aj okuliare pre ženy či pre mužov. Značka Ray-Ban navyše ponúka aj pestrý sortiment okuliarov pre menších chlapcov a dievčatá. 
  • Kvalitné materiály - okuliare Ray-Ban sa vyrábajú z vysokokvalitného kovu, prípadne z odolného plastu alebo z karbónu. Hoci teda v žiadnom prípade nepatria k najlacnejším produktom v tomto trhovom segmente, môžu vám vydržať skutočne dlho bez poškodenia.

Populárne modely okuliarov Ray-Ban

Okuliare Ray-Ban existujú v mnohých modeloch, z ktorých niektoré sú veľmi obľúbené, a to prakticky po celom svete. Toto konštatovanie platí predovšetkým pre slnečné okuliare. Aké modelové rady patria aktuálne k najobľúbenejším?
  • Ray-Ban Aviator – prvý model tejto značky, ktorý bol pôvodne navrhnutý pre amerických pilotov. Dodnes sa jednotlivým variantom napokon hovorí „pilotky“. Stali sa pritom kultovými okuliarmi, ktoré sú štýlové už viac ako 80 rokov a na ich popularite sa nič nemení ani dnes.
  • Ray-Ban Wayfarer – prvé okuliare Wayfarer boli predstavené v roku 1952 a stojí za nimi istý Raymond Stegeman. Majú pritom typický tvar, kvalitné a odolné plastové rámy a obľúbené sú aj pre svoj retro štýl, ktorý zaujme na prvý pohľad.
  • Ray-Ban Erika - ďalšie retro okuliare, ktoré sú obľúbené dlhodobo, ale zároveň vznikajú stále nové modely. Napriek názvu existujú vo variantoch pre mužov, pre ženy, rovnako ako v unisex vyhotovení, ale k dispozícii máte aj modely vhodné pre svojich potomkov oboch pohlaví.

Upozorňujeme: v roku 2021 uzreli svetlo sveta aj inteligentné okuliare s názvom Ray-Ban Stories, ktoré boli vyvinuté spoločne s Facebook Reality Labs. Vybavené sú napríklad Bluetooth slúchadlami či vstavaným fotoaparátom, kvôli ktorému sa však začali skloňovať problémy s ochranou súkromia a možnosťami zneužitia.

7385-15977-2400.jpg

Kultové okuliare Ray-Ban Aviator

6672-15928-2400.jpg

Okuliare Ray-Ban Wayfarer

3595-20532-2400.jpg

Okuliare Ray-Ban Erika sú vhodné aj pre deti

Dajte si pozor na falzifikáty!

Ray-Ban má rovnako ako ďalšie ikonické značky dlhodobo problémy s falzifikátmi, ktoré sa často predávajú na podvodných webových stránkach. Obvykle ich možno však rozoznať tak, že lákajú na nereálne nízke ceny. Pri nákupe okuliarov Ray-Ban teda buďte obozretní a určite ich nekupujte za podozrivú čiastku na podozrivo vyzerajúcich weboch. Mali by ste naopak nakupovať iba u preverených obchodníkov.

Spoločnosť Luxottica vzhľadom na situáciu s podvodníkmi zaviedla v roku 2016 politiku MAP, čo je politika „minimálnej inzerované ceny“. Hoci sa nikde nehovorí, koľko musia jednotlivé modely minimálne stáť, zakázané sú reklamy na okuliare Ray-Ban s extrémnymi zľavami. Pri nákupe týchto produktov si pamätajte, že aj najlacnejšie modely stoja cez 1 000 Kč, ale obvykle ide o ceny oveľa vyššie. Pri nákupe za neobvykle nízke ceny sa naopak vystavujete riziku nákupu falšovaného tovaru.