Adidas Superstar sú kultové tenisky, ktoré sa s obľubou nosia už viac ako 50 rokov. Hoci boli pôvodne navrhnuté pre profi basketbalistov, postupom času sa stali symbolom módneho štýlu streetwear.

AS1.png

Počiatky spojené s basketbalom

Keď Nemci Adolf a Rudolf Dasslerovci založili v roku 1924 firmu Gebrüder Dassler Schuhfabrik, nikto asi nečakal, akú veľkú dieru do sveta (nielen) obuvi urobia. Hoci sa obaja bratia v roku 1948 rozišli, prvých z nich si založil značku Adidas, kým druhý značku Ruda neskôr premenovanú na Puma. Každopádne, na začiatku 60. rokov 20. storočia sa Adidas snažil expandovať na americký basketbalový trh, kde vtedy dominovala značka Converse. A práve tu treba hľadať počiatky topánok Superstar…

Daný model bol predstavený v roku 1969. Vďaka gumovej ochrane špičky a neznačkujúcej podrážke táto topánka rýchlo upútala pozornosť hráčov NCAA a NBA, a to vrátane takých hviezd, akou bol Kareom Abdul-Jabbar. Už v roku 1973 podľa dostupných údajov nosilo topánky Adidas Superstar viac ako trištvrte všetkých hráčov NBA. Podľa všetkých sa v nich totiž hralo lepšie ako v už spomínaných „Converskách“, ktoré boli plátenné. Lenže obľuba tejto obuvi sa postupom času rozšírila aj za hranice basketbalového sveta.

Adidas Superstar a hiphopová scéna

V 70. rokoch 20. storočia boli už Adidas Superstar preslávené medzi priaznivcami basketbalu, skutočnými „superhviezdami“ sa však stali až v rokoch osemdesiatych. Vtedy ich totiž za svoju obľúbenú obuv vyhlásili americkí hiphopoví hudobníci. Preslávila ich pritom najmä kultová kapela RUN-D. M.C. Jej členovia mali Superstar na nohách na svojom koncertnom turné po USA. V roku 1986 dokonca kapela vydala pieseň s názvom My Adidas a spoločnosť s ňou následne podpísala reklamnú zmluvu. Išlo pritom o vôbec prvú takú zmluvu medzi hiphopovými umelcami a veľkou korporáciou.

AS2.png

Deväťdesiatky a populárna kultúra

V 90. rokoch 20. storočia pokračovalo prelínanie medzi topánkami Adidas Superstar a hudobnou scénou. Na nohách ich mali napr. na prebale svojho albumu Check Your Head (1992) členovia kapely The Beastie Boys. S obľubou ich navyše nosila aj speváčka Madonna. Okrem toho sa stali veľmi obľúbenými aj vo svete skateboardingu. Na konci tisícročia ich tak mali na nohách priamo na doske takí skateri ako napr. Keith Hufnagel, Mark Gonzalez alebo Kareem Campbell. Adidas Superstar sa tak definitívne stali súčasťou populárnej kultúry a nosilo ich mnoho (nielen) mladých ľudí po celom svete.

Adidas Superstar v novom tisícročí

Spojením subkultúry basketbalistov, skejťákov a priaznivcov hiphopu vznikla móda, ktorej sa hovorí streetwear. Jej boom pritom nastal po roku 2000. Vzhľadom na predošlé informácie asi neprekvapí, že Adidas Superstar sa pre ňu stali typickou obuvou. V roku 2005 každopádne značka oslávila 35. výročie od vzniku týchto topánok tak, že vydala 35 rôznych modelov z piatich rôznych sérií. Spolupráca na nich pritom zahŕňala také mená ako Missy Elliot, Disney alebo Roc-a-Fella.

Spoločnosť Adidas pokračovala v prelínaní topánok Superstar s populárnou kultúrou aj naďalej. V roku 2015 napr. nadviazala spoluprácu s obľúbeným spevákom Pharrellem Williamsom. Vzniknutá kolekcia Superstar „Supercolor“ sa dostala na trh v 50 rôznych farebných vyhotoveniach. Obľuba týchto tenisiek v každom prípade pokračuje aj v 20. rokoch 21. storočia, teda viac ako 50 rokov po ich prvom vydaní. Zamerajme sa teda na záver na skutočnosť, prečo je v súčasnej dobe táto obuv obľúbená po celom svete.

AS3.png

Prečo sú Adidas Superstar obľúbené viac ako 50 rokov?

Samozrejme, že na celosvetovú popularitu Adidas Superstar malo zásadný vplyv prepojenie s basketbalovým športom, s hudobnou scénou aj so skateboardingom. Lenže na popularitu mali dôležitý vplyv aj kvalitné vlastnosti týchto topánok. Bez nich by sa len ťažko stali také obľúbené, a to aj vzhľadom na cenu, ktorá môže byť aj niekoľko tisíc korún. Čo teda konkrétne stojí za ich popularitou?

  • Charakteristické prvky - Adidas Superstar sú od začiatku svojej existencie charakteristické pomerne silnou podrážkou, farebnými kontrastmi, okrúhlou špičkou a pochopiteľne aj tromi prúžkami a samotným logom Superstar.
  • Kvalitné materiály a vyhotovenie – dané topánky sú vo väčšine prípadov vyrobené z pravej kože, majú však aj gumovú špičku, ktorá je štýlová a chráni prsty a časť chodidla. Aj vďaka tomu je táto obuv vhodná na bežné nosenie aj rôzne športové aktivity.
  • Komfortné nosenie – jednotlivé modely topánok Superstar sú vyvíjané aj s ohľadom na pohodlie pri nosení. Na tom sa napríklad podieľa stielka Ortholite, ktorú spoločnosť Adidas vyvinula v roku 1997. Tvorí ju penová štruktúra zaisťujúca optimálne odpruženie a pýšiť sa navyše môže aj takmer 100 % priedušnosťou.
  • Zaujímavý dizajn - topánky Adidas Superstar sú desiatky rokov obľúbené aj vďaka svojej vizuálnej stránke, ktorá je populárna naprieč rôznymi športovými aj hudobnými subkultúrami. Páči sa však aj jedincom, ktorí s nimi nemajú nič spoločné. Topánky navyše existujú v mnohých rôznych dizajnových vyhotoveniach.
  • Vhodnosť pre celú rodinu – tieto topánky si môžete zaobstarať nielen v rozličných dizajnoch, ale aj v modeloch vhodných pre všetkých členov rodiny. Populárne sú teda aj detské modely Adidas Superstar, ktoré môžu mať roztomilý vzhľad a zároveň nemusia mať šnúrky, ale napríklad suché zipsy. Topánky navyše existujú aj v slip-on variante, teda v nazúvacom vyhotovení.