Tenisky Converse sa s obľubou nosia už viac ako 100 rokov. Pozrime sa teda do histórie tejto značky a zamerajme sa aj na modely, ktoré patria dlhodobo k najobľúbenejším. Povedzme si navyše, ako rozoznať originálne topánky od napodobenín.

Zdroj: Pixabay
 

Tenisky Converse v priebehu 20. storočia

V roku 1908 založil istý Maher Converse v mestečku Malden v americkom štáte Massechusetts továreň, ktorú podľa svojho vlastného priezviska nazval Converse Rubber Shoe Company. Tá sa zameriavala na gumové podrážky pre pracovné topánky a neskôr aj na dámske, pánske a detské topánky s gumovou podrážkou. Zlom nastal v roku 1917, kedy boli vyrobené dodnes preslávené tenisky s názvom Converse All Stars, ktoré preslávil vtedajší basketbalista Chuck Taylor, ktorý sa aj po ukončení kariéry podieľal na ich predaji ako obchodník.
 
História tenisiek Converse sa teda začala písať pred viac ako 100 rokmi. Aj v nasledujúcich desaťročiach pritom boli veľmi obľúbené medzi basketbalistami, ale aj medzi atlétmi či príslušníkmi americkej armády. Svoju dominanciu v rámci basketbalového športu síce stratili v 70. rokoch 20. storočia, kedy hráči NBA začali používať konkurenčné topánky Adidas Superstar, naďalej však zostali veľmi obľúbené. Netýkalo sa to pritom iba športovcov. S obľubou ich nosili napríklad aj členovia kapely The Beatles, prípadne frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain. Tenisky si tak veľmi obľúbili mladí ľudia.„Conversky“ v socialistickom Československu

Nie je bez zaujímavosti, že „Conversky“ sa dali zaobstarať aj v Československu pred rokom 1989. O pravé tenisky Converse však pochopiteľne nešlo. Vyrábali sa totiž v Číne a niesli názov Forward a Warrior. Napriek tomu sa basketbalovým teniskám spoza Atlantiku vo všeličom podobali. Zohnať sa dali najmä v bielej farbe, ale niekedy boli k dispozícii aj v modrom vyhotovení. V ČSSR pritom boli obľúbené v 70. a 80. rokoch, a to nielen pri športových aktivitách, ale aj na bežné nosenie. Navyše, rozhodne nešlo o nejako nekvalitnú obuv.
 

Tenisky Converse v novom tisícročí

Na popularite tenisiek Converse sa nič nezmenilo ani začiatkom tretieho tisícročia. Práve naopak. K veľkým zmenám však došlo. V roku 2003 totiž túto značku kúpila spoločnosť Nike. Pod danou značkou sa tak síce aj naďalej predávajú pánske, dámske a detské topánky, možno si ale zaobstarať už aj oblečenie rôznych farieb, tvarov a vzorov. Spojením týchto dvoch gigantov módneho sveta teda došlo k rozšíreniu ponuky produktov, čo zapríčiňuje, že o výrobky tejto značky je stále záujem, a to aj vďaka ďalším vykonaným krokom.
 
V roku 2009 zahájila značka Converse svoj skateboardový program pod názvom Cons, a to s takými ambasádormi, ako sú Kenny Anderson, Anthony Pappalardo, Nick Trapasso, Jasona Jessee alebo Mike Andersona. O 10 rokov neskôr sa navyše značka vrátila k vrcholovému basketbalu, a to s topánkami All Star Pro BB, ktoré kombinujú tradičný štýl Converse so súčasnou technológiou Nike. Prvým hráčom, ktorý vyskúšal nový produkt, bol Kelly Oubre Jr. Neskôr bola podpísaná zmluva aj s ďalšími basketbalistami, a to vrátane Natashy Cloud z WNBA.
 

Obľúbené modely topánok Converse

Topánky Converse si v súčasnej dobe môžete zaobstarať v rozmanitých vyhotoveniach, z ktorých niektoré sú klasického strihu, ďalšie vyzerajú trochu bizarne. Aké modely sú najobľúbenejšie?
 
  • Converse All Stars - boli prvé, populárne sú dodnes. Topánky známe aj ako Chuck Taylor All Stars boli do 60. rokov populárne medzi basketbalistami, od 80. rokov sú ale skôr populárne ako obuv na voľnočasové aktivity v retro štýle. Nedávno navyše došlo k návratu do vrcholového basketbalu cez model Pro BB. Converse All Stars sa objavili v stovkách filmov, a to napr. v Návrate do budúcnosti či Ja, robot.
  • Converse The Weapon – topánky, ktoré sa objavili v roku 1986 a opäť mierili na basketbalový šport. Vyrábali sa v dvoch farebných schémach, aby zodpovedali farbám súprav basketbalových tímov. Mali koženú konštrukciu a hrubé polstrovanie pre väčšie pohodlie. Prvými tvárami tohto modelu boli Larry Bird a Magic Johnson. Neskôr vznikali aj nové varianty ako The Loaded Weapon či The Weapon 86.
  • Converse Cons – obuv vyrábaná výhradne na skateboarding. Vyrobená je z veľmi odolných materiálov a zaisťuje komfort (nielen) pri jazde na doske. Existuje pritom v nízkych aj vysokých vyhotoveniach a vhodná je ako pre mužov, tak pre ženy vyznávajúce ako životný štýl práve skateboarding.

Ako spoznať falzifikáty tenisiek Converse

Mnohé topánky sa snažia tenisky Converse All Star napodobňovať. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako úspešne spoznať napodobeninu, aby ste si mohli byť istí, že máte na nohách skutočný originál.
  • Na jazyku a v časti päty by mal mať nápis Converse All Star.
  • Ďalej by mal byť nápis Converse na vnútornej stielke.
  • V členkovej časti je logo v kruhu, ktoré býva na oboch topánkach.
  • Originál je možné rozoznať aj vďaka vyhotoveniu. Okraje topánok sú úplne rovné, pričom podošva musí byť gumová a pevná.
  • Či už si tenisky Converse kúpite v kamennom alebo internetovom obchode, mali by byť zabalené v originálnej krabici.